Programme

Bike Festival in Bad Goisern

newsbild

Party, party, party on the market square in Bad Goisern!
Enjoy the great vibes with our top hosts Heinz Hörhager, Jakob Fischer and Adi Niederkorn on the ORF stage!

With this program there is never a dull moment!

2018

Thursday, July 12

06.00 pm Training Unicycle Downhill (until 07:30 pm)

from 07.00 pm Trophy-Warm-Up in Werkstatt Beisl (Schloss Neuwildenstein)

07.30 pm Film Documentation Cape Epic by and with the KTM Pro Team in the municipal office / Gemeindeamt Bad Goisern

Friday, July 13

09.00 am Training Unicycle Downhill (until 10:30 am)

10.00 am Bike-Expo in the start/finish area (until 08.00 pm)

11.00 am eMTB-technical training with Greta Weithaler epowered by Bosch

from noon grilled chicken in the festival pavilion

from noon until 06.00 pm optional "course inspection" with the helicopter until 06:00 pm

from 01.00 pm Kids‘ Program  including active center and face painting

01.00 pm guided eMTB-Tour epowered by Bosch

01.00 pm Training Unicycle Downhill (until 02.30 pm)

02.30 pm race number distribution “marathon” in the Volksschule (until 08.30 pm)

02.00 pm Pumptrack Training for free (until 02.15 pm)

02.30 pm eMTB-technical training with Greta Weithaler epowered by Bosch

03.00 pm Pasta-Party and Bike & More Movie Afternoon in the Festsaal (until 09.00pm)

03.00 pm Bike-Tour for kids with Andi Goldberger and Trophy Winner Wolfgang Krenn (until 04.00 pm)

04.00 pm Pumptrack Training for free (until 04.45 pm)

05.00 pm Dirt Bike Show in the start/finish area

05.30 pm Sunset-Ride with Greta Weithaler epowered by Bosch

06.00 pm Start Uncycle Downhill (arrival at finish 06.15 until 07.00 pm)

06.30 pm autograph session with Andrea Limbacher, Andi Goldberger and Christian Hoffmann in the festival pavilion

07.00 pm bikers' presentation and briefing in the pavilion

08:00 pm Winners’ Ceremony Unicyle-Downhill in the pavilion

08.15 pm Pre-Race-Party with DJ Stocki and Krautschädl LIVE in the pavilion



Saturday, July 14

from 04.00 am breakfast in the Maislinger bakery

05.00 am Start Course A (market square Bad Goisern)

from 07:00 am race number distribution in the Volksschule – elementary school

from 08:00 am sightseeing and shuttle service with the helicopter (until 07.00 pm)

08.30 am opening ceremony with the mayor

from 09.00 am Bike-Expo in the start/finish area (until 08.00 pm)

09.00 am Start Course B (1st block - biking time less than 7 h 15 m)
09.05 am 2nd start block - biking time less than 8 h 45 min
09.10 am 3rd start block - biking time more than 8 h 45 min

09.45 am guided eMTB-Tour epowered by Bosch

from 10.00 am Kids‘ Program  including active center and face painting

10.13 am Start gravel-marathon powered by Dachstein-Salzkammergut in Obertraun
10.15 am Start Course C in Obertraun (1st block - biking time less than 4 h 30 m)
10.18 am 2nd start block - biking time less than 5 h 30 min
10.21 am 3rd start block - biking time more than 5 h 30 min

11.00 am Start Course E (1st block - biking time less than 3 h 15 min)
11.05 am 2nd start block - biking time less than 3 h 45 min
11.10 am 3rd start block - biking time more than 3 h 45 min

11.50 am start course F
11.55 am start course F Gemeindemeisterschaften – municipal championships

12.15 pm start course G
12.20 pm start course G Oberösterreichische Gemeindemeisterschaften – Upper Austrian municipal championships
12.25 pm start course G  Unicyclists’ Marathon

12.30 pm Start (1st starting block) Bosch eMTB-Challenge supported by Trek at the Bosch-Stand

12.50 pm Start (2nd starting block) Bosch eMTB-Challenge supported by Trek at the Bosch-Stand

01.00 pm guided eMTB-Tour epowered by Bosch

01.00 pm start course D in Bad Ischl

01:00 pm race number distribution Junior Trophy in the Volksschule – elementary school (until 07.00 pm)

01.00 pm first finishers of Gravel-Marathon arrive

13.05 pm first finishers of course G arrive

13.10 pm Start (3rd starting block) Bosch eMTB-Challenge supported by Trek at the Bosch-Stand

01.15 pm first finisher course E arrive

01.20 pm first finisher course F arrive

01.30 pm first finisher course C arrive

02.00 pm first finisher course B arrive

02.50 pm first finisher course A arrive

03.00 pm guided eMTB-Tour epowered by Bosch

03.40 pm first finisher course D arrive

05.00 pm guided eMTB-Tour epowered by Bosch

05.00 pm winners‘ ceremony Upper Austrian Municipal Championship Course G

05.15 pm winners‘ ceremony Austrian Municipal Championship Course F

05.30 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses G

06.00pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses F

06.30 pm Sunset-Ride with Trophy-Guides to the Eternal Wall /Ewigen Wand

06.30 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses E

07.00 pm winners' ceremony Bosch eMTB-Challenge supported by Trek

07.30 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses D

08.00 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses C

08.30 pm Presenting the check to DEBRA Austria for the Debra Children

09.30 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses B

10.00 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses A

10.30 pm winners' ceremony team ratings (VKB-Business-Trophy, Fire Brigade-MTB-Marathon, Slow-Motion-Rating)

11.00 pm raffle of non-cash prizes worth 6.500 Euro among all present participants. (Please turn in your lots into the green winner’s box right next to the stage in the festival pavilion between 08.00 pm and 10.45 pm.)

from 11.00 pm "After-Race-Party" with DJ Stocki in Schloss Neuwildenstein (until 02.30 am)

11.30 pm awarding the best fan zones


Sunday, July 15

from 08.00 am race number distribution Junior Trophy (until 01.00 pm) in the Volksschule/ elementary school

from 09.00 am Bike-Expo at the start/finish area (until 12.30 pm)

from 09.00 am sightseeing tours with the helicopter (until 05.00 pm)

from 09.00 am single starts Pump the Trophy at the pumptrack Bad Goisern (until 12.30 pm)

09.30 am guided eMTB-Tour epowered by Bosch

10.00 am Easy-Sunday-eMTB-Ride with the KTM Pro Team to the Hütteneckalm

from 10.00 Kids‘ Program  including active center and face painting

10.00 am Start Junior-Trophy U15 at the Marktplatz (market square)

10.00 am single starts Junior-Trophy Parcours 12" between Sport Zopf and Edelweiss-Apotheke /pharmacy

11.00 am single starts Junior-Trophy Parcours 14 - 16" between Sport Zopf and Edelweiss-Apotheke /pharmacy

11.00 am Start Junior-Trophy U13 m at the Marktplatz

11.03 am Start Junior-Trophy U13 f at the Marktplatz

11.30 am guided eMTB-Tour epowered by Bosch

12.00 pm Start Junior-Trophy U11 f at the Marktplatz

from noon barbecued chicken served in the pavilion

12.30 pm single starts Junior-Trophy Parcours 18 - 22" between Sport Zopf and Edelweiss-Apotheke /pharmacy

12.30 pm Start Junior-Trophy U11 m at the Marktplatz

01.00 pm Start Junior-Trophy U9 f at the Marktplatz

01.15 pm winners’ ceremony Junior-Trophy U13 and U15, followed by Tombola for age groups born 2004 until 2007

01.30 pm Start Junior-Trophy U9 m at the Marktplatz

02.00 pm Start Junior-Trophy U7 f at the Marktplatz

02.00 pm single start Junior-Trophy Parcours 24 - 29" between Sport Zopf and Edelweiss-Apotheke /pharmacy

02.15 pm winners’ ceremony Pump the Trophy in the pavilion

02.30 pm Start Junior-Trophy U7 m at the Marktplatz

03.00 pm winners’ ceremony Junior-Trophy U7 until U11, followed by a Tombola for the age groups born 2008 until 2015